FO BUS cables for optical data transmission in industrial & building automation
POF - SIMPLEX, DUPLEX & BUS
03.20.01
|
as data cable for transmission optical signals for Industrial Ethernet, ICT network applications, PROFIBUS & PROFINET systems, in harsh industrial environments.
Standard: for fixed installation, with low mechanical stress, ... Robust: for fixed installation & limited flexible applications, at medium (PE/PUR) or very high (PA/PUR) mechanical stress, ...for machines, devices and cabinet wiring. Trailing: for highly flexible applications (e.g. power chains, gantry robots, pick and place units, conveyor systems, machine tools, etc.)
Filter according to your requirements.
FO BUS cables for optical data transmission in industrial & building automation
FO BUS cables for optical data transmission in industrial & building automation
FO BUS cables for optical data transmission in industrial & building automation
FO BUS cables for optical data transmission in industrial & building automation
FO BUS cables for optical data transmission in industrial & building automation
SPECIAL FEATURES
- largely resistant to grease, coolant fluids and lubricants
- oil resistant: PUR & PVC acc. to DIN EN 60811-2-1 (PVC mineral oil only)
- UV-resistant
- easy installation, suitable for direct connector installation in the field
- bugproof, cables do not radiate
- protection of the transmission path against electromagnetic interference
- Real-time transmission of highly compressed information on large path lengths, with maximum transfer rates - Transmission length: max. 80 m
- max. cable length at stated transmission rate acc. to PI: 100 Mbit/s - max.50m
REMARKS
- RoHS-compliant
- LABS/silicon-free (during production)
- PNO = PROFIBUS User Organization e.V.
- Special versions according to your specifications on request
PRODUCT DETAILS
DESIGN
| Conductor material | fiber core: polymethylmetacrylat (PMMA) | fiber coat: fluoridated special polymer |
|---|---|
| Conductor class | step index fibre 980/1000 µm |
| Core insulation | polyethylene (PE - 2Y) or polyamid (PA - 4Y) |
| Core insulation thickness | |P980/1000|\n|-|\n|2,2 mm| |
| Core identification | black resp. black/orange |
| Supporting element | (ZN) - non-metallic strain relief elements (aramid) |
| Outer sheath material | PVC resp. PUR |
| Sheath colour | black RAL9005 (BK), violet RAL4001 (VT), green RAL6018(GN), orange RAL2003 (OG), resp. red RAL3000 (RD) |
MECHANICAL & DYNAMIC PROPERTIES
| Min. bending radius fixed | 10 x d |
|---|---|
| Min. bending radius moved | 10 x d - Trailing: 10 x d < 5m TL* | 15 x d ≥ 5m TL* |
| Traverse length (m) - drag chain | Trailing: max. 10 m (TL) |
| Traverse speed (m/s) - drag chain | Trailing: self-supporting: 4 m/s |
| Acceleration (m/s²) - drag chain | Trailing: max. 3 m/s² |
THERMAL PROPERTIES
| Operat. temp. fixed min./max. [°C] | -50 °C / +80 °C (J-V2Y) | Robust:-40°C bis +70°C |
|---|---|
| Operat. temp. moved min/max [°C] | -20 °C / +70 °C (Trailing & Robust) | installation temperature: -10 °C / +50 °C |
PROPERTIES IN CASE OF FIRE
| Halogen-free | POF Robust and Trailing: acc. to IEC 60754-1 (except the fiber coatings) |
|---|---|
| Burning behavior | PVC OFNG: acc. IEC 60332-3-24(Kat.C), FT 4 |