Electronic cables
PAARTRONIC®-CY-CY LIYCY-CY (TP)
02.01.05
|
data transmission cable, control and connecting cable predominantly for transmission of analog and digital signals in process controlled facilities in measurement and control technology for lossless transmission of data and signals. For fixed laying and flexible applications with undefined cable routing and without tensile stress. Suitable for use in dry and humid rooms. Outdoor use only with UV-protection, no laying underground.
Filter according to your requirements.
Electronic cables
Electronic cables
Electronic cables
Filter according to your requirements.
Electronic cables
SPECIAL FEATURES
- single shielded pairs with contact protection by special PVC-insulation
- twisted pairs
- largely resistant to acids, bases and specified types of oil
- free from lacquer damaging substances and silicone (during production)
- recommended for EMC-applications
- conform to 2014/35/EU-Guideline ("Low-Voltage Directive") CE
REMARKS
- RoHS-compliant.
- Alternatively available: ELITRONIC®-CY-CY LIYCY-CY (with single-wire shielding) PAARTRONIC®-DY-CY LIYDY-CY (with copper braiding)
- Special versions, other dimensions, cross-sections, wire and sheath colors are available on request.
PRODUCT DETAILS
DESIGN
| Conductor material | bare copper strand |
|---|---|
| Conductor class | acc. to IEC 60228 cl. 5; exception: 0,34 mm², stranded (7 x 0,25 mm) |
| Core insulation | PVC |
| Core identification | acc. to DIN 47100 different colours |
| Stranding | 2 cores twisted to a pair; shielded pairs with sheath stranded in layers |
| Element shielding | copper braidpair-shild tinned; coverage approx. 85% |
| Inner sheath material | PVC pair-sheathing over braid |
| Protection against contact | plastic foil |
| Overall shield | copper braid tinned; coverage appr ox. 85% |
| Outer sheath material | PVC |
| Sheath colour | grey, RAL 7032 |
ELECTRICAL PROPERTIES
| Rated voltage AC IEC | 250 V; peak-voltage on 0,14 mm²: 350 V; > 0,14 mm²: 500 V |
|---|---|
| Testing voltage | on 0,14 mm² core/core: 1,2 kV; core/shield: 2kV > 0,14 mm²: core/core: 1,5 kV; core/shield: 2kV |
| Conductor resistance | acc. to IEC 60228 cl. 5 |
| Insulation resistance | min. 20 MΩ x km |
| Current carrying capacity | acc. to DIN VDE, s. Techn. Guidelines |
| Capacity | core/core ca. 120 nF/km; core/shield ca. 160 nF/km |
MECHANICAL & DYNAMIC PROPERTIES
| Min. bending radius fixed | up to 12 mm Ø: 5 x d; up to 20 mm Ø: 7,5 x d; > 20 mm Ø: 10 x d |
|---|---|
| Min. bending radius moved | up to 12 mm Ø: 10 x d; up to 20 mm Ø: 15 x d; > 20 mm Ø: 20 x d |
THERMAL PROPERTIES
| Operat. temp. fixed min./max. [°C] | -30 °C / +80 °C |
|---|---|
| Operat. temp. moved min/max [°C] | -5 °C / +70 °C |