Indoor telecommunication & Fire alarm cables
J-Y(St)Y Lg
02.09.02
|
installation cable with electrostatic shield for telecommunication and IT-systems for lossless transmission of datas and signals. Suitable for fixed laying in dry and humid rooms, on-wall and in-wall, outdoor use, no laying underground.
Filter according to your requirements.
Indoor telecommunication & Fire alarm cables
Filter according to your requirements.
Instrumentation cables
Instrumentation cables
Instrumentation cables
Instrumentation cables
Instrumentation cables
SPECIAL FEATURES
- shielded by plastic-clad aluminium foil
- pairs stranded in layers (Lg)
- largely resistant to acids, bases and usual oils
- free from lacquer damaging substances and silicone (during production)
- also available: JYY Bd. or J-Y(St)Y Lg BMK n x 2 x 0,8 mm as fire alarm cable with red outer sheath
REMARKS
- RoHS compliant
- compliant with the 2006/95/EC Directive ("Low Voltage Directive") CE.
- Installation cables are not suitable for heavy current installation purposes and for underground installation
- Special versions, other dimensions, cross-sections, core and sheath colors are available on request.
PRODUCT DETAILS
DESIGN
| Conductor material | copper conductor blank |
|---|---|
| Conductor class | conductor-Ø 0,6 mm (0,28 mm²), conductor-Ø 0,8 mm (0,50 mm²) |
| Core insulation | PVC |
| Core identification | acc. to DIN VDE 0815 different colours |
| Stranding | pairs stranded in layers (2-pair-cable also possible as star quad) |
| Overall shield | plastic-clad aluminium foil with subjacent drain wire |
| Outer sheath material | PVC |
| Sheath colour | grey, RAL 7032 (fire alarm cable: red) |
ELECTRICAL PROPERTIES
| Rated voltage AC IEC | 300 V |
|---|---|
| Testing voltage | 800 V |
| Conductor resistance | loop: 0,6 max. 130 Ω / km; 0,8 max. 73,2 Ω / km |
| Insulation resistance | min. 100 MΩ x km |
| Current carrying capacity | acc. to DIN VDE, s. Techn. Guidelines |
| Capacity | max. 100 nF/km |
MECHANICAL & DYNAMIC PROPERTIES
| Min. bending radius fixed | 7,5 x d |
|---|---|
| Min. bending radius moved | 10 x d |
THERMAL PROPERTIES
| Operat. temp. fixed min./max. [°C] | -30 °C / +70 °C |
|---|---|
| Operat. temp. moved min/max [°C] | - 5 °C / +50 °C |