Instrumentation cables
INDULINE® RE-2X(St)Yv-fl PIMF
02.08.02.01
|
Instrumentationcable for optimal, lossless transmission of analogous and digital signals in measurement and process control technology. Suitable for intrinsically safe systems zone 1 and zone 2 group II classified areas acc. IEC 60079-14. Suitable for dry and humid rooms as well as outdoor use and laying underground. When laying in the ground the local building regulations have to be observed
Filter according to your requirements.
Instrumentation cables
Filter according to your requirements.
Instrumentation cables
Instrumentation cables
Instrumentation cables
Instrumentation cables
Instrumentation cables
SPECIAL FEATURES
- more steady at higher frequencies and temperatures (+90°C) by XLPE core insulation (cross-linked PE)
- high crosstalk and low cable attenuation
- single element & overall shield
- largely resistant to acids, bases and usual oils
- Oil resitance: ICEA S-73-532 / NEMA WC 57-2004 § 6.9.3
- robust version with strenghthened outer sheath
- suitable for intrinsically safe systems zone 1+2 group II acc. IEC 60079-14
- Sunlight resitance: UL 1581 Section 1200
- flame-retardant acc. IEC 60332-1-2 and IEC 60332-3-24 (Cat. C)
REMARKS
- RoHS-compliant; conforms to 2014/35/EU Directive (''Low Voltage Directive'') CE
- Also available without reinforced outer sheath as RE-2X(St)Y-fl PIMF
- Special versions e.g. fire-resistant (mica), halogen-free, oil and chemical-resistant (lead sheath or GuardSheath - lead-free), BS 5308, MESC etc. can be manufactured on request >> also available as compensating cable > INDUTHERM < available
PRODUCT DETAILS
DESIGN
| Conductor material | bare copper strand |
|---|---|
| Conductor class | 7-wired construction acc. to IEC 60228 class 2 |
| Core insulation | XLPE (cross-linked polyethylene) |
| Core identification | pairs: single-coloured with numerals: core A black, core B: white; triple: core A: white, core B: red, core C: black, core A and C with numerals |
| Stranding | pairs stranded in layers |
| Element shielding | pairs in metal foil (PiMf) with subjacent tinned drain wire 0.6mm |
| Overall shield | plastic clad aluminium foil (24 μm) with subjacent tinned drain wire 0.5mm² (7x0.30 mm) |
| Outer sheath material | PVC |
| Sheath colour | black or blue RAL 5015 for intrinsically safe systems |
ELECTRICAL PROPERTIES
| Rated voltage AC IEC | 300 V |
|---|---|
| Testing voltage | 1,5 kV |
| Conductor resistance | 0.5mm²: max.36.7Ω/km; 0.75mm²: max.25.0Ω/km; 1.3mm²: max.14.2Ω/km |
| Insulation resistance | min. 5 GΩ x km |
| Current carrying capacity | acc. to DIN VDE, s. Techn. Guidelines |
| Capacity | max.115 nF/km |
| Inductivity | ca. 1 mH/km |
| Coupling | capacitive coupling: max. 500pF/500 m |
THERMAL PROPERTIES
| Operat. temp. fixed min./max. [°C] | -40°C / +70°C |
|---|---|
| Operat. temp. moved min/max [°C] | -5°C / +50°C |