Instrumentation cables
INDULINE® RE-2X(ST)YSWAY-FL
02.08.05.01
|
Instrumentationcable for optimal, lossless transmission of analogous and digital signals in measurement and process control technology. Suitable for intrinsically safe systems zone 1 and zone 2 group II classified areas acc. IEC 60079-14. Suitable for dry and humid rooms as well as outdoor use and laying underground.
Filter according to your requirements.
Instrumentation cables
Filter according to your requirements.
Instrumentation cables
Instrumentation cables
Instrumentation cables
Instrumentation cables
Instrumentation cables
SPECIAL FEATURES
- more steady at higher frequencies and temperatures (+90°C) by XLPE core insulation (cross-linked PE)
- high crosstalk and low cable attenuation
- largely resistant to acids, bases and usual oils; Standard EN 50288-7
- protection for high mech. requirements and magnetic shield (galvanized round or flat steel-wires, additional inner sheath)
- oil resistance: ICEA S-73-532 / NEMA WC 57-2004 § 6.9.3
- Sunlight resitance: UL 1581 Section 1200
- flame-retardant acc. IEC 60332-1-2 and IEC 60332-3-24 (Cat. C)
REMARKS
- RoHS-compliant; compliant with the 2014/35/EU Directive (''Low Voltage Directive'') CE
- for intrinsically safe applications in Zone 1+2 of Group II in accordance with IEC 60079-14
- Special versions e.g. fire-resistant (mica), halogen-free, oil and chemical-resistant (lead sheath or GuardSheath - lead-free), BS 5308, MESC etc. are available on request >> also available as compensating cable > INDUTHERM <.
PRODUCT DETAILS
DESIGN
| Conductor material | bare copper strand |
|---|---|
| Conductor class | 7-wired construction acc. to IEC 60228 cl. 2 |
| Core insulation | XLPE (cross-linked polyethylene) |
| Core identification | pairs pairs: single-coloured with numerals: core A: black, core B: white; triple: single-coloured, core A: white, core B: red, core C: black, core A and C with numerals |
| Stranding | pairs stranded in layers |
| Shielding | plastic clad aluminium foil (24 μm) with subjacent tinned drain wire 0.5mm² (7x0.30 mm) |
| Inner sheath material | PVC, black |
| Overall shield | galvanized round or flat steel-wires (SWA) |
| Outer sheath material | PVC |
| Sheath colour | black or blue RAL 5015 for intrinsically safe systems |
ELECTRICAL PROPERTIES
| Rated voltage AC IEC | 300 V |
|---|---|
| Testing voltage | core/core (AC/DC): 1.5 / 2 kV (duration 1 minute) |
| Conductor resistance | 0.5mm²: max.36.7 Ω/km; 0.75mm²: max.25.0 Ω/km; 1.3mm²: max.14.2 Ω/km |
| Insulation resistance | min. 5 GΩ x km |
| Current carrying capacity | acc. to DIN VDE, s. Techn. Guidelines |
| Capacity | max.115 nF/km |
| Inductivity | ca. 1 mH/km |
| Coupling | max. 500 pF/500 m |
THERMAL PROPERTIES
| Operat. temp. fixed min./max. [°C] | -40°C / +70°C |
|---|---|
| Operat. temp. moved min/max [°C] | -5°C / +50°C |