Electronic cables
ELITRONIC®-CY LIYCY
02.01.02
|
data transmission cable, control and connecting cable predominantly for transmission of analog and digital signals in process controlled facilities in measurement and control technology for lossless transmission of datas and signals. For fixed laying and flexible applications with undefined cable routing and without tensile stress. Suitable for use in dry and humid rooms. Outdoor use only with UV-protection, no laying underground.
Filter according to your requirements.
Electronic and control cables for intrinsically safe circuits
SPECIAL FEATURES
- largely resistant to acids, alkalis and certain oils.
- LABS-free/silicone-free (during production)
- Recommended for EMC-compliant application
- flame retardant & tested according to UN/ECE-R 118.02
REMARKS
- RoHS compliant
- Compliant with the 2014/35/EU Directive (''Low Voltage Directive'') CE
- Special versions, other dimensions, cross-sections, wire and sheath colors are available on request
PRODUCT DETAILS
DESIGN
| Conductor material | bare copper strand |
|---|---|
| Conductor class | acc. to IEC 60228 cl. 5; exception: 0,34 mm², stranded (7 x 0,25 mm) |
| Core insulation | PVC |
| Core identification | acc. to DIN 47100 different colours |
| Stranding | stranded in layers |
| Overall shield | copper braid tinned, coverage approx. 85% |
| Outer sheath material | PVC |
| Sheath colour | grey, RAL 7001; LIYCY single core: grey RAL 7001 or transparent |
ELECTRICAL PROPERTIES
| Rated voltage AC IEC | Uo/U: 250 V; peak-voltage on 0,14 mm² 350 V; > 0,14 mm² 500 V |
|---|---|
| Testing voltage | on 0,14 mm² core/core: 1,2 kV; core/shield: 1,0 kV > 0,14 mm²: core/core: 1,5 kV; core/shield: 1,0 kV |
| Conductor resistance | acc.to IEC 60228 cl. 5 |
| Insulation resistance | min. 20 MΩ x km |
| Current carrying capacity | acc. to DIN VDE, see Technical Guidelines |
| Capacity | core/core ca. 120 nF/km; core/shield ca. 160 nF/km |
MECHANICAL & DYNAMIC PROPERTIES
| Min. bending radius fixed | up to 12 mm Ø 5 x d; up to 20 mm Ø 7,5 x d; > 20 mm Ø 10 x d |
|---|---|
| Min. bending radius moved | up to 12 mm Ø 10 x d; up to 20 mm Ø 15 x d; > 20 mm Ø 20 x d |
THERMAL PROPERTIES
| Operat. temp. fixed min./max. [°C] | -30 °C / +80 °C |
|---|---|
| Operat. temp. moved min/max [°C] | -5 °C / +70 °C |
STANDARDS & APPROVALS
| Standard | similar to DIN VDE 0812 |
|---|---|
| Approvals | UN/ECE-R 118.02: DEKRA TR 202460180 |